بازار بزرگ استانبول

امتیاز دهید
(0 رای)

بازار بزرگ استانبول با قدمتي ۵۵۰ساله يكي از بزرگ‌ترین و قديمي‌ترين بازارهاي سرپوشيده جهان است و روزانه ميزبان ۲۵۰تا ۴۰۰هزار گردشگر از کشورهاي مختلف جهان می‌باشد.

این بازار یکی از محبوب‌ترين مکان‌ها براي خريد طلا و صنايع‌دستي تركيه است. دو شبستان اصلی بازار با ساختار گنبدی شکل برای انبار و نگهداری مواد استفاده می‌شوند و در طول حکومت سلطان سلیمان به‌طور وسیعی گسترش پیدا کردند. چهار دروازه اصلی بازار در انتهای دو خیابان اصلی قرارگرفته‌اند که در گوشه جنوب غربی بازار با یکدیگر تلاقی می‌کنند.

در واقع بازار سنتی کاپالی چارشی تماما سرپوشیده می باشد و از لحاظ معماری در نوع خود بی نظیر است. این بازار همانند یک حلزون غول آسا با حدود 60 کوچه (سرای) و بیش از 3000 مغازه قدیمی ترین و بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است که در مرکز استانبول واقع شده است . این شهرک سرپوشیده در طی زمان بزرگ و بزرگتر شده است . بازار سرپوشیده متعلق به قرن پانزدهم بوده و اطراف آن با دیوار محصور و سقف آن نیز با تعدادی گنبد پوشیده شده و در بین دو بنای تاریخی ساخته شده است . سپس در قرون بعد نیز سقف کوچه های تازه تاسیس نیز پوشانیده شده و بصورت یک مرکز خرید و فروش در آمده است . سابقا" در اینجا در هر کوچه (سرای) یک صنف مشغول به کار بوده است که تولیدات دستی تحت کنترل شدید و احترام به اخلاق و عرف تجاری بسیار رایج بوده است.  در خیابان اصلی بازار ، اکثرا" جواهر فروشان و در بازار کناری آن نیز طلا فروشان حضور دارند. امکانات خرید و فروش برای گروههای توریستی که به استانبول سفر میکنند ، در مدخل ورودی بازار ساخته شده است.

بازار سرپوشیده در تمامی ساعات کاری روز در حال فعالیت می باشد. کسبه، گردشگران را با اصرار فراوان به دکانهای خویش دعوت می کنند.  در مدخل ورودی بازار مغازه های بزرگ و مدرنی قرار دارد که اکثر محصولات صادراتی ترکیه را به مشتریان عرضه می کند. قالی های دست بافت و جواهرات سنتی ترکیه از جمله محصولاتی هستند که عرضه میشوند. این گونه محصولات با شناسنامه اصلی و مورد تایید می باشند که بطور تضمینی به هر نقطه دنیا به درخواست مشتری فرستاده می شوند. در کنار قالی های دستبافت و جواهرات؛ محصولات نقره کار دست ترکها نیز موجود می باشد همچنین دیگر هدایای مسی و برنز نیز با محصولات تزئینی برای فروش موجود  می باشند. همچنین میتوان از آثار مجود در بازار به سرامیک پوست و چرم نیز اشاره کرد.

 

منبع: پایگاه اینترنتی عصر ایران

بازدید 1308 مرتبه

گالری تصاویر

بالای صفحه