جزیره مارماریس

امتیاز دهید
(0 رای)

جزیره توریستی مارماریس
کشور:ترکيه
نوع جاذبه:طبيعي،تاريخي،درماني،تفريحي

اطلاعاتی درباره جزیره مارماریس
مارماریس:

مارماریس گوشه ای از بهشت است که در طول سال می توان همنشینی همه طیف های رنگهای سبز و آبی را در آن مشاهده نمود. فراوانی گردشگاههای موجود در کناره سواحل طولانی، وجود بنادر طبیعی، نزدیکی به شهرهای آنتیک، زیبایی های طبیعی، امکانات تور آبی، بنادر مدرن کشتیهای تفریحی، امکانات مناسب خلیج برای هر نوع ورزشهای آبی، از هتلهای 5 ستاره تا پانسیونهای بسیار خوب، شهری بهشتی را بوجود آورده است که هم گردشگران با هر نوع سلیقه می توانند تعطیلات دلخواه خود را در آنجا بگذرانند. ماماریس که تا چندی پیش با ماهیگیری، صنایع ابری و گیاهان معطر خود مشهور بود امروز بصورت یک شهر و مرکز توریستی بزرگی در آمده است. علاوه بر جاده های زمینی با فرودگاه دالامان و کشتی رودوس نیز بسهولت با دنیای خارج ارتباط داشته و به جهت واقع شدن بروی جاده داتچا و نزدیکی به جاده فتحیه، اهمیت فراوانی یافته است.

علاوه بر اینکه بواسطه بنادر طبیعی برای کشتی های تفریحی دریای مدیترانه، در کتارخانجات کشتی سازی خلیج یالانجی نیز تعمیر و نگهداری کشتی های تفریحی انجام می پذیرد. ماماریس بواسطه داشتن آب و هوای مدیترانه ای در زمستان نیز دارای هوای معتدل بوده و امکان شنا کردن وجود دارد. همچنین کوههای مرتفع و بهم فشرده و جنگلهای کاج اطراف خود و درختان کمیاب Liquidamber Orientalis و درختان چنار پهن برگ، پوشش گیاهی مارماریس را تشکیل می دهد.

سکونت اولیه در مارماریس که تاریخ آن به 3400 سال پیش از میلاد می رسد با آمدن قومی که نام رئیس آن کار بود آغاز میشود. نام منطقه کاریا که مشتقی از نام رئیس قبیله بود داده شده است. برکت سواحل دریای اژه و مدیترانه، این منطقه را جذاب نموده است. و بدین جهت مارماریس در طول قرون تحت حاکمیت تمدنهای بسیاری قرار گرفته است. در تورهای تفریحی در مارماریس می توان آثار تمدنهای کاریا، رودوس و آدا، مصر آشور، ایون ion، دورDOR، پرس، مقدنیه، سوریه، روم، بیزانس، سلجوقیان و عثمانی را مشاهده نمود. نام اولیه این شهر Physkos بوده است.

مسیر هوایی : فرودگاه دالامان در فاصله 100 کیلومتری این شهر قرار دارد. در بین ساعات 30/7 الی 22 سفرهای منظم برقرار می باشد. همچنین می توان از سرویسهای فرودگاه استفاده نمود.فرودگاه میلاس - بودروم نیز در فاصله 147 کیلومتری قرار دارد  فرودگاه نزدیک دیگری به این شهر میباشد.

جاذبه های جزیره مارماریس
ساراندا:

در 45 کیلومتری مارماریس و در نزدیکی روستای سووت امروزی قرار دارد. در ساراندا که در دوران روم و بیزانس یک منطقه مسکونی دائمی بوده است آثار چند بنای متعلق به بیزانس دیده میشود.

بایباسیوس:

چنانچه از جاده ارینه بطرف بوز بورون حرکت نمائیم با خرابه های شهر باستانی بایباسیون برخورد می کنیم . روستای اورهانیه امروزی در دامنه تپه ای که این آثار بروی آن قرار دارد ساخته شده است. آثار حصار شهر بطور پراکنده در داخل جنگل قرار دارد. Euthenna در این منطقه که در غرب امتداد مارماریس- سدرال قرار دارد، دو روستای آنتیک تحنت حاکمیت روداس در عصر آنتیک دیده میشود.

آرامگاه ساریانا:

در محله ساریانا و در کنار یک مسجد قرار دارد. سلطان سلیمان قانونی پیش از سفر رودوس در این مکان به زیارت فاطمه آنا که کهانت وی مشهور بود می رود. و پس از جواب مثبت گرفتن اقدام به محاصره رودوس می نماید. پیش از حرکت از مارماریس هزاران سرباز عثمانی با شیر دوشیده شده از گاو فاطمه آنا صبحانه خورده و عازم سفر میشوند.

خوراکی های جزیره مارماریس
خوردنی ها:

طرهانه، بستني و نوعي خوراكي بنام سورا مارماريس مشهور است. طرهانه كه از لوبياي چشم بلبلي و آب گوشت تهيه ميشود در ماههاي تابستان و براي آذوقه زمستاني تهيه ميشود. Sura سورا كه از مخلوط برنج و گوشت تهيه ميشود در ايام عيد قربان در همه خانه ها پخته ميشود.

خریدنی ها
خریدنی ها:

در بين صنايع دستي زنان، مشهورترين آنها انواع سوزن كاري را مي توان در مارماريس پيدا نمود. در مغازه هاي بندر و اطراف آن، در داخل قلعه و در جاده منتهي به قلعه نيز كالاهاي دكوري مسي و چوبي كه از ساير نواحي تركيه آورده شده است و نيز لباسهاي محلي به گردشگران عرضه مي شود. خريدن مربا و عسل محلي را هم فراموش نكنيد.

اطلاعات تکميلي

  • کشور: ترکیه
  • نوع جاذبه: طبیعی, تاریخی, درمانی, تفریحی
بازدید 1375 مرتبه

گالری تصاویر

بالای صفحه