تالاب شادگان

امتیاز دهید
(0 رای)

این تالاب در جنوب غربی ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شده‌است. در همایش تالاب‌های جهان که در رامسر برگزار شد تصمیم گرفته شد که سه تالاب شادگان، خورموسی و خور الامیه با عنوان تالاب شادگان شناخته شود.

تالاب شادگان (با مساحت 537700 هكتار) يك سيستم زيست محيطي وسيع متشكل از تالابهاي شيرين و شور، به علاوه خليج جزر و مدي خور موسي و جزاير آن است. تالاب در پايين دست حوضه رودخانه جراحي بين شهرهاي شادگان، آبادان و ماهشهر در استان خوزستان قرار داشته و در سمت پائين دست، به خليج فارس مي پيوندد. تالاب شادگان بزرگترين رامسر سايت ايران بوده كه در سال 1975 (1354) به ثبت رسيده  و به عنوان يك تالاب مهم بين المللي شناخته شده، از تنوع زيستي غني اي برخوردار مي باشد. در مطالعات سال 1381 ،17 جامعه اصلي گياهي متشكل از 110 گونه گياهي در محدوده تالاب (شامل جزاير خور موسي)  شناسايي شده اند. همچنين اين تالاب به دليل تنوع جانوري اش از نظر بين المللي بسيار معروف و با اهميت است و تا كنون حدود 311 گونه جانوري در حاشيه اين تالاب شناسائي شده است.

از ويژگيهاي مهم و بي نظير تالاب شادگان مي توان به مقياس بزرگ، طبيعي بودن، تنوع زيستگاهي، و نقشي كه در تامين معاش ساكنين محلي ايفا مي نمايد اشاره نمود. سه شهر بزرگ شادگان، آبادان و ماهشهر در حاشيه اين تالاب قرار گرفته و تعدادي روستا نيز در مجاورت آن قرار دارند و دو روستا نيز در داخل اين تالاب قرار گرفته اند. جمعيت شهر شادگان و روستاهاي اطراف از نظر تاريخي براي تامين معاش وابسته به تالاب هستند. بخش عمده جمعيت اين شهرها و روستاها عرب هستند كه به كشت محصولات كشاورزي و خرما و دامداري به عنوان منابع اصلي اشتغال و تامين درآمد مي پردازند. دامداري (گاوميش)، ماهيگيري، شكار پرنده، ني بري  و برداشت علوفه منافعي هستند كه از اين تالاب نصيب مردم مي شود. از مهمترين تهديدات اين تالاب مي توان به جريانات ورودي زهكش ها، آلودگي آب، كاهش جريانهاي سيلابي، تغييرات اقليمي/ خشكسالي طولاني مدت، معرفي گونه هاي غيربومي، نشت مواد نفتي از لوله­ها و اختلال و ايجاد مزاحمت براي حيات وحش اشاره نمود.

 

منبع: وب سایت کویرها و بیابان های ایران

بازدید 1174 مرتبه
سایر مطالب این بخش: « رود کارون غار کتله خور »

گالری تصاویر

بالای صفحه