اسپانیا کشوری مستقل و از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شبه‌جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. بر اساس پژوهش‌های انجام شده در سال ۲۰۰۵ اسپانیا از نظر کیفیت زندگی پس از کشورهایی مانند فرانسه، آلمان، بریتانیا و کره جنوبی در بین ده کشور نخست جهان قرار دارد. در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده‌است به‌طوری‌که به دومین صنعت گردشگری بزرگ دنیا بدل شده‌است و در سال ۲۰۰۶ ارزش آن حدود ۴۰ میلیارد یورو برابر با ۵٪ تولید ناخالص داخلی کشور بوده‌است. امروزه اقلیم، آثار تاریخی و فرهنگی، موقعیت جغرافیایی و امکانات رفاهی اسپانیا باعث شده تا گردشگری به یکی از صنایع اصلی و همچنین منبع درآمد و اشتغال ثابت برای این کشور بدل شود.

ویزای اسپانیا با توجه به کاربرد آن سالیانه متقاضیان زیادی را از داخل ایران دارد، ویزای اسپانیا ازجمله ویزاهایی است که مشمول قوانین ویزای شنگن است و در واقع ویزای اسپانیا تابع توافقنامه شینگن میباشد. برای درخواست ویزای اسپانیا ضروری است که ابتدا فرم تقاضای ویزای اسپانیا از طرف متقاضی پر شود و سپس در مرحله بعد یعنی در زمان مصاحبه فرم تقاضا به همراه سایر مدارک تحویل داده شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای اسپانیا

اما مدارکی که ضروری است در زمان تعیین شده برای مصاحبه به همراه فرم تقاضای ویزای اسپانیا تحویل داده شود به شرح زیر است:

شناسنامه ایرانی

گذرنامه

نکته : اعتبار گذرنامه(پاسپورت) باید حداقل شش ماه بیشتر از تاریخ ویزای درخواستی شما باشد. حتما از صفحه های اول و دوم گذرنامه و تمامی صفحاتی که مهر خورده اند کپی گرفته شود.

دو قطعه عکس رنگی

عکسی که برای اخذ ویزای اسپانیا گرفته می شود باید دارای شرایط ذیل باشد: عکس رنگی، با زمینه سفید، تمام‌رخ، عکس در ابعاد ۴*۳ گرفته شود و کم تر از سه ماه پیش گرفته شده باشد و در واقع طوری باشد که با ظاهر کنونی فرد تفاوت چندان ملموسی نداشته باشد. طبق قوانین مخصوص شینگن، عکس متقاضی بر روی برچسب ویزای اسپانیا چاپ و درج خواهد شد.

اسنادی مبنی بر وضعیت شغلی متقاضی جهت ویزای اسپانیا

برای کارمندان دولت ترجمه آخرین حکم کارگزینی ضروری می باشد.
برای کارمندان بخش خصوصی نیز گواهی اشتغال به کار بر روی سربرگ شرکت یا محل کار به صورت اسپانیایی و یا انگلیسی لازم است.
برای صاحبان شرکت ها و مشاغل خصوصی ترجمه روزنامه رسمی شرکت به همراه رزومه شرکت به زبان انگلیسی ضروری است، از اصل مدارک فارسی هم باید دو سری کپی گرفته شود.
برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نیز کارت بین‌المللی دانشجویی یا کارت عضویت هیئت علمی ضروری است.
برای مشاغل آزاد هم ترجمه مجوز کسب و یا کارت بازرگانی لازم می باشد.